Autor zdjęcia/źródło:
Rozstępy po ciąży@pixapay.com
Zachodząc w ciąże przygotowujemy się na wiele zmian w naszym wyglądzie. Szczególnym estetycznym problemem są dla nas rozstępy po ciąży. Brzydkie bruzdy pojawiają się głównie na brzuchu, piersiach oraz udach. Oczywiście nie należy panikować ale zacząć skutecznie z nimi walczyć.
Rozstępy powstają przeważnie w szóstym i siódmym miesiącu ciąży, ale pierwsze, niewidoczne zmiany w skórze zachodzą już w pierwszym trymestrze. Nieestetyczne zmiany tworzą się w kilku etapach. Na początku wyglądają jak cienkie, różowe paski, otoczone zdrową skórą. Powstawaniu rozstępów towarzyszy lekki świąd lub pieczenie. W miarę upływu czasu wydłużają się i poszerzają, zmieniając zabarwienie na ciemniejsze. W końcowej fazie bledną, zmniejszają się i przybierają postać nieregularnych linii. Powstają one na skutek przybierania wagi podczas ciąży oraz procesu mechanicznego rozciągania skóry. Walkę z rozstępami powinnyśmy rozpocząć już na etapie profilaktyki.
- Stosujmy dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy zwłaszcza krzem i cynk.
- Skuteczną profilaktyką jest masaż skóry. Możemy go robić masując ciało po prysznicem okrężnymi ruchami szorstką gąbką. Delikatniej masujmy brzuch i piersi, intensywniej – uda, pośladki i biodra. Na gąbkę możemy nalać odrobinę oliwki dla niemowląt, która natłuszcza i ujędrnia skórę. Na koniec takiego masażu przez chwilę polewajmy ciało naprzemiennie prysznicem ciepłej i chłodnej wody
- Na początku ciąży sięgnijmy po kremy przeciw rozstępom, których zadaniem jest natłuścić i odżywić skórę oraz wpłynąć kojąco na napiętą i swędzącą skórę brzucha. W skórę na brzuchu krem powinien być wmasowany delikatnie, zaś w uda, pośladki czy biodra warto go wmasowywać mocniej, by skóra lekko się zaczerwieniła. W rozgrzany naskórek łatwiej wnikają bowiem składniki pielęgnacyjne.
- Raz, dwa razy w tygodniu powinnyśmy zrobić delikatny peeling całego ciała, który usunie zrogowaciały naskórek i ułatwi wchłanianie się kosmetyku.
- Przygotujmy ciało na nadchodzące zmiany wynikające z ciąży także w gabinecie medycyny estetycznej. Zwłaszcza, gdy mamy już rozstępy na skutek wahań wagi wynikających z diety czy intensywnych ćwiczeń na siłowni. Profilaktyka podjęta jeszcze przed powstaniem kolejnych uszkodzeń skóry będzie bardziej skuteczna i szybsza niż leczenie powstałych już rozstępów. W gabinecie medycyny estetycznej powinnyśmy wykonać zabiegi poprawiające jędrność, nawilżenie i jakość skóry w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie rozstępów, czyli na brzuchu, piersiach, biodrach i górnej części ud.
- W czasie ciąży wykonujmy ćwiczenia regularnie ale z z umiarem. Wzmocnią one mięśnie, pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej, wpłyną na poprawę kondycji i wydolności tlenowej organizmu, co na pewno przyda się podczas porodu. Na ćwiczeniach korzysta także skóra, która dzięki nim staje się lepiej ukrwiona i napięta. Powinnyśmy przed rozpoczęciem treningów skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Rozstępy po ciąży - usuwanie
Rozstępy leczymy tak jak blizny przy wykorzystaniu laseroterapii, połączonej z mezoterapią. Bardzo dobre rezultaty przynosi także łączenie tej terapii z remodelingiem, czyli intensywnym, kontrolowanym podgrzewaniem skóry poprzez podczerwień albo fale radiowe. Celem wyżej wymienionych zabiegów jest pobudzenie skóry do głębokiej i radykalnej regeneracji, co w rezultacie prowadzi do powstania młodych komórek i nowego kolagenu. Terapię, która ma na celu usunąć rozstępy warto rozpocząć tuż po ich pojawieniu się, zanim ulegną zwłóknieniu i zblednięciu. W przypadku rozstępów będących następstwem ciąży nie wcześniej niż po zakończeniu okresu laktacji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: